KORMORANY


KANAŁ GLIWICKI
Kormoran - ptak z rzędu pełnopłetwych. Jest to gatunek kolonijny, często gnieżdżący się wspólnie z czaplami siwymi. Taka kolonia może liczyć od kilkunastu do kilku tysięcy par.
Kormoran - co to za ptak
Można powiedzieć, że jest to ptak o "zasięgu globalnym". Czuje się dobrze zarówno w surowym klimacie Grenlandii jak i upalnej Australii czy Nowej Zelandii. Interesujący nas kormoran osiadły między śluzą Dzierżno a zalewem, tak jak zdecydowana większość występujących w Polsce, należy do gatunku kormoranów czarnych (Phalacrocorax carbo) podgatunku  carbo sinensis.         
"Nasz" kormoran osiąga długość ok. 90 cm wagę do 3,6 kg i ma rozpiętość skrzydeł do 1,4 m. Jeden lęg w roku - 3, 4 jaja wysiaduje oboje rodziców przez 24 do 30 dni. w przeciwieństwie do innych ptaków wodnych, nie natłuszcza piór, które w zetknięciu z wodą szybko nasiąkają. W pewnym sensie jest to zaleta gdyż mokre pióra zmniejszają "wyporność" pozwalając znakomicie nurkować, nawet do głębokości trzech metrów. Jest też związana z tym niedogodność - pływający ptak ma problemy z "wystartowaniem"  i dlatego musi wpierw wysuszyć pióra. Zrozumiała jest zatem taka, nieruchoma poza.
     Osiadła przy kanale  bardzo liczna kolonia tych ptaków znalazła tu spokój i obfitość pożywienia.
Obszerny reportaż o kormoranach  zobacz na stronie     www.gliwiczanie.pl >>>>>